İnşaat firmaları 2017’de işçi alımına devam edecek

1 Ocak 2017 Pazar |

Gayrimenkul ve inşaat sektörleri Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alıyor. Yatırımların tam gaz devam ettiği sektörün 2017 yılı gündemi de çok yoğun. Gayrimenkul sektöründe 600 bin konutluk bir stok bulunduğu tahmin ediliyor. 2017 yılında KDV indirimi, yabancıya vatandaşlık verilmesi, dar gelirli vatandaş için üretilen konutlara ilave teşvik verilmesi gibi yeni uygulamalar bekleniyor. Diğer yandan istihdam konusunda da inşaat sektörü yine ön planda olacak. 2017 yılında inşaat firmaları eleman, işçi ve personel alımı yapmaya devam edecekler.

Yurtdışında da çok önemli iş ve projelere imza atan yurtdışında iş yapan türk inşaat firmaları önümüzdeki dönemde performans ve potansiyelini koruyarak aktif bir şekilde faaliyetlerine devam edecekler. Söz konusu faaliyetler tabiki yurtdışı işçi ve eleman alımını da destekleyecek. 2017 yılında da yurtdışı işçi alımları devam edecek.

Gayrimenkul sektörü 15 temmuz darbe girişimi, terör olayları, ekonomideki daralma gibi nedenlerle 2016 yılında zor bir sınav verdi. Darbe girişimi sonrası düzenlenen kampanyalar ve konut kredisi faiz oranlarının devlet eliyle yüzde 1’lerin altına çekilmesiyle, önceki yılın konut satış rakamları olan 1 milyon 3 bin adetlik satış rakamı yakalandı. 2016 yılında sektör kampayalarla canladırılmaya çalışılsa da 2017 yılının satışlar konusunda daha yatay bir yıl olması bekleniyor.

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe artan rekabet nedeniyle eski model pazarlama teknikleri artık sonuç vermiyor. Öyleki inşaat sektöründeki konut stokunun son 5 yılda 600 bini aştığı söyleniyor. 2017 yılı için 2016’dan daha fazla yapı ruhsatı başvurusu yapıldığı göz önüne alınırsa önümüzdeki dönemde inşaat sektöründe konut stokunun daha da artması bekleniyor.

İnşaat ve gayrimenkul sektörleri Türkiye’nin büyümesinin üzerinde seyreden ve ülkenin büyümesini yukarı çeken sektörler. Bu sektörlerin durmaması, devam etmesi ve tökezlememesi gerekiyor. Sektörün vergi ve mevzuata yönelik düzenlemelerle ve bunların getireceği teşviklerle önü açılabilir. KDV konusunda getirilecek birtakım yeni uygulamalar inşaat sektörünün daha da hareketlenmesini sağlayabilir.

2017 yılında tüketicinin alım gücüne hitap eden ödeme planlarının ve kampanyaların sıkça duyulacağı öngörülüyor. Uzmanlar bu nedenle hem konut hem de ticari gayrimenkul yatırımları açısından 2017 yılının bir fırsat yılı olacağını düşünüyorlar. Piyasalarda oluşan arz fazlası, daralan ekonomi ve dövizde yükseliş gerçekleşmesi bu fırsatın başlıca nedenleri arasında. 2017 yılında açılacak olan şehir hastaneleri de hizmet vermeye başlayacak. Diğer yandan önemli metro hatlarının açılması ve yeni metro hatlarının belirlenmesi de inşaat ve gayrimenkul sektöründe önemli maddeler arasında.

İnşaat ve gayrimenkul firmalarının 2017 yılında da faaliyetlerine hız kesmeden devam etmesi bekleniyor. Bu da bu sektörde işçi, eleman ve personel alımını destekleyecek ve dolayısı ile istihdam da desteklenecek. Diğer yandan yurtdışı türk firmalar da yurtdışı işçi alımına ihtiyaçları kapsamında devam edecekler. Birçok türk firma yurtdışında faaliyet gösterirken önümüzdeki dönemde yeni projeler üstlenecekler. Yeni yılın hem sektör için hem de personel alımı konusunda iyi geçmesi bekleniyor.

İnşaat firmaları 2017’de işçi alımına devam edecek

iş başvurusu, ilanlar, iş başvuru formu, ne iş yapar, yenibiriş.com, kariyer.net, insan kaynakları, nasıl başvuru yapılır, maaş ne kadar, sosyal haklar, başvuru şartları, çağrı merkezi, gişe görevlisi, gişe asistanı, memur alımı, genel merkez, istanbul, ankara, izmir, sınavlar, ne zaman

Gönderi Yap