Bankalar için inovasyon ve stratejinin önemi

28 Aralık 2016 Çarşamba |

bankaNe yazık ki birçok şirket kendi kırmızı okyanuslarında takılıp kalmış ve bunu kabullenmiş. 108 şirkette yapılan lansmanlara yönelik bir çalışmada bu yeni girişimlerin yüzde 86’sının mevcut işlerin geliştirilmesinden ibaret olduğu, sadece yüzde 14’ünün yeni pazar ve endüstri oluşturma amacında olduğu görüldü. Her ne kadar bu iyileştirmeler toplam gelirlerin yüzde 62’sine tekabul etse de toplam karın sadece yüzde 39’unu getiriyorlar. Buna karşın yeni pazar ve endüstri oluşturmaya yönelik yüzde 14’lük çaba, toplam gelirlerin yüzde 38’ini gerçekleştiren karlılığın yüzde 61’ini getiriyor.

Peki neden hala kırmızı okyanusların lehine büyük bir dengesizlik var? Bunun açıklamasının bir kısmı kurumsal strateji kavramının önemli bir bölümün askeri referanslara dayanmasıdır. Chief Executive “officer”, “headquerters” gibi kelimeler bile bunu net bir biçimde gösteriri. Bu açıdan tanımlandığında strateji tam anlamıyla kırmızı okyanus yaklaşımıdır. Buna karşın mavi okyanus stratejisi rakibin olmadığı alanlarda iş yapmayı vaadediyor. Bu strateji mevcut bölgeyi bölümlemeye değil yeni bölge oluşturmaya odaklanır. Bu nedenle kırmızı okyanusa odaklanmak savaşın sınırlı koşullarını kabul etmek (sınırlı alan ve kazanmak için rakibini yenmek) anlamına gelir. Ayrıca iş dünyasının daha önce dokunulmamış yeni bir pazar oluşturmaya yönelik güçlü bir özelliğini de inkar etmektir.

Kurumsal stratejilerin rakipleri yenmeye odaklanması anlayışı japon şirketlerin 1979-80’lerdeki büyük yükselişi ile şiddetlenmişti. Kurumsal iş dünyası tarihinde ilk defa müşteriler, büyük gruplar halinde batılı şirketleri terk ediyorlardı. Rekabet küresel boyuta eriştiğinde birçok kırmızı okyanus stratejileri ortaya çıkmaya başladı. ve bunların tümü kurumsal başarı veya başarısızlıkla ana unsurun rekabet olduğunu savunuyordu. Bugün herkes strateji kelimesiyle rekabet kelimesini aynı cümlede kullanıyor. Bunu sembolize eden kavram “rekabet avantajı“dır. Rekabet avantajı bakış açısında, şirketler, genelde rakiplerini yenmek ve mevcut pazardan daha büyük pay almak için çaba gösterir.

Elbette ki rekabet önemlidir. Ancak akademisyenler, şirketler ve danışmanlar rekabete odaklandıklarında stratejinin iki önemli noktasını kaçırıyorlar. Bunlardan biri rekabetin olmadığı veya çok az olduğu insanları bulmak ve oluşturmak (mavi okyanus) diğeri ise mavi okyanuslardan faydalanmak ve onları korumak. Bu zorluklar, stratejistlerin zamanlarının çoğunu ayırdıkları konulardan oldukça farklıdır.

Bankalar için de aynı durum geçerli. Odak merkezi para olan bankalar stratejilerini yaparken çok iyi düşünmeli müşterilerinin ihtiyaçlarını çok iyi analiz etmeliler. Yine diğer yandan günümüzde bankaların müşterilerini kaybetmemek ve yeni müşteriler edinmek için inovasyona da önem vermeleri gerekiyor.

Bankalar için inovasyon ve stratejinin önemi

iş başvurusu, ilanlar, iş başvuru formu, ne iş yapar, yenibiriş.com, kariyer.net, insan kaynakları, nasıl başvuru yapılır, maaş ne kadar, sosyal haklar, başvuru şartları, çağrı merkezi, gişe görevlisi, gişe asistanı, memur alımı, genel merkez, istanbul, ankara, izmir, sınavlar, ne zaman

Gönderi Yap