2015 Yılında Piyasalar Nasıl Devam Edecek?

13 Şubat 2015 Cuma |

Büyüme açısında 2015 yılı geçen yıldan biraz daha iyi olabilir. Yüzde 3.5 civarında büyüme olacağı tahmin ediliyor. Yılın ilk altı ayında büyümeye kamu desteği 2014’e göre muhtemelen daha fazla olacak.

Euro’nun değer kaybı ve euro bölgesinde bankacılık stres testlerinin bitmesi nedeniyle biraz toparlanma ihtimali olan kredi artışı bölgenin büyümesini geçen yıla göre biraz daha arttırabilir. Bu durumda ihracata bir miktar pozitif katkıda bulunabilir. İç talpe olumlu seyrini sürdürecek gibi görünüyor.

Bütün dünyada enflasyon baskı altında. Türkiye’de enflasyonun yüzde 7 civarına inmesi bekleniyor. Cari açık enerji fiyatlarındaki gerilemeyle ve büyümenin görece yavaş seyretmesiyle 45 milyar dolar civarında tutulabilir. Önümüzdeki 1 yılda dünyada döviz likiditesi pek azalmayacak gibi görünüyor. Bu nedenle TL ya yatay ya da sepet bazında hafif değer kaybı ile yılı tamamlayabilir. Fakat dolar endeksi muhtemelen artmaya devam edecek. Çapraz kur etkisiyle TL, dolara karşı daha fazla değer kaybederken, euro’ya karşı değer kazanabilir.

Jeopolitik riskler olabilir. FED’in beklenenden hızlı faiz artırımı ya da jeopolitik riskler nedeniyle petrol fiyatlarının tekrar yükselmesi de beklentiler kanalıyla Türkiye ekonomisi için risk oluşturuyor.

2015 Yılında Piyasalar Nasıl Devam Edecek?

iş başvurusu, ilanlar, iş başvuru formu, ne iş yapar, yenibiriş.com, kariyer.net, insan kaynakları, nasıl başvuru yapılır, maaş ne kadar, sosyal haklar, başvuru şartları, çağrı merkezi, gişe görevlisi, gişe asistanı, memur alımı, genel merkez, istanbul, ankara, izmir, sınavlar, ne zaman

Gönderi Yap